18 شغل | 21 رزومه | 19 شركت

الکتروپمپ چیست و انواع پمپ کدامند

الکتروپمپ چیست و انواع پمپ کدامند

الکتروپمپ ها وسیله ای برای انتقال سیالات (مایعات و گازهای) و ایجاد جریان چرخشی در مسیر ها و خطوط لوله می باشند. پمپ ها جزو کاربردی ترین قطعات صنعتی محسوب میشوند و دارای تنوع بسیار گسترده ای از جنس و متریال، توان، هد (ارتفاع پمپاژ سیال) ، دبی (نرخ جریان سیال)، نوع نیروی محرک و راندمان کاری می باشند. الکتروپمپ ها بر حسب فاکتور های مختلفی دسته بندی می شوند. تنوع بسیار زیاد الکتروپمپ ها و مشخصات مکانیکی و حتی شیمیایی بسیار گسترده آنها سبب شده است که انتخاب نوع پمپ و توان و برند آن یک امر بسیار مهندسی محسوب میشود. بگونه ای که در اغلب موارد با وجود مشاورین و تکنسین های مهندسی با ایجاد مشکل و خرابی در پمپ برخی ماشین آلات تلاش برای جایگزینی با الکتروپمپ دقیقا با مشخصات و برند اولیه آن صورت می پذیرد. بر حسب مهمترین نوع دسته بندی الکتروپمپ ها به دسته های پمپ گریز از مرکز، پمپ پیستونی و پمپ دنده ای تقسیم می شوند. انواع دیگر و محدودی از پمپ ها هستند مانند مونو پمپ ها و لوب پمپ ها که هر چند نه بطور کامل اما بگونه ای در دسته پمپ گریز از مرکز قابل دسته بندی هستند.

تفاوت پمپ پیستونی و پمپ دنده ای

پمپ های دنده ای و پیستونی هر دو جزو پمپ های جابجایی مثبت هستند بدین معنا که نحوه کار این پمپ ها از طریق مکش از یک سمت و انتقال به سمت دیگر صورت می پذیرد. اما با وجود این شباهت مکانیکی نحوه کار و توان و عملکرد این دو دسته پمپ بسیار متفاوت می باشد. پمپ پیستونی دارای جریان سیال غیر ثابت بوده و از طریق مکش سیالات به داخل محفظه سیلندر و رانش آن به بیرون با فشار بسیار زیاد عمل می کند. علاوه بر این مکانیزم کاری پمپ پیستونی بگونه ای است که بر خلاف پمپ دنده ای قابلیت پمپاژ سیالات با ذرات جامد را نیز بدون هیچ مشکلی دارد. این در حالی است که پمپ دنده ای جزو الکتروپمپ ها با جریان ثابت بوده که میزان دقیقی از سیال را پمپاژ کرده اما فشار ایجاد شده در سیال و به تبع آن ارتفاع پمپاژ سیال نسبت به پمپ پیستونی بسیار پایین تر می باشد. از پمپ دنده ای اغلب در مواردی استفاده میشود که دقت در انتقال میزان و دبی سیال مد نظر باشد. این در حالی است که از پمپ پیستونی اغلب در مواردی استفاده میشود که هد و ارتفاع سیال از اهمیت ویژه ای برخوردار است. پمپ های گریز از مرکز نیز به دبی بالا و هد کم مشهور هستند که البته هد کم آنها نیز با استفاده از پمپ های طبقاتی در چند مرحله قابل جبران است.

پمپ لجن کش و کف کش

بسیاری از دسته های مختلف الکتروپمپ ها هر چند تحت نام خاصی خوانده میشوند اما بصورت کلی در دسته پمپ های گریز از مرکز قرار دارند. پمپ لجن کش یکی از این دسته پمپ ها می باشد که برای کار در کف چاه ها و فاضلاب ها طراحی شده است. پمپ لجن کش بسته به شرایط کاری دارای پروانه فولادی، استیل و گاهی حتی پلیمری نیز می باشد و دارای بدنه استیل و یا چدنی است. پمپ لجن کش معمولا بگونه ای طراحی می شود که قابلیت پمپاژ ذرات جامد معلق در سیالات را نیز داشته باشد. پمپ های لجن کش معمولا با قابلیت های بیشتری نسبت به پمپ های آب طراحی و تولید می شوند چرا که اغلب ویسکوزیته لجن های فاضلابی از ویسکوزیته آب بالاتر می باشد. پمپ لجن کش برای کاربری های عادی و خانگی بصورت تک فاز و برای کاربری های صنعتی و فاضلاب های کارخانه ها بصورت ۳ فاز نیز تولید میشود. پمپ لجن کش اغلب از طریق طناب یا سیم بکسل به داخل چاه ها و فاضلاب ها هدایت میشود و قابلیت کار بصورت خشک را نیز دارد. برند های مختلفی در دنیا اکنون به تولید پمپ لجن کش که در دسته پمپ سانتریفیوژ قرار دارد مشغول هستند.

مفهوم هد و دبی الکتروپمپ ها

پمپ دارای مشخصه های مکانیکی متعددی هستند که دو مورد از مهمترین این موارد که جزو فاکتور های اصلی انتخاب پمپ نیز به شمار می روند هد و دبی می باشند. دبی یا نرخ جریان سیال میزان سیال بر واحد حجم است که پمپ قابلیت ارسال آن در واحد زمان را دارد. هر قدر دبی پمپ بالا رود قابلیت آن برای ارسال میزان بالاتری از سیال بالا می رود. اهمیت دبی پمپ ها اغلب در زمانی است که میزان بالایی جریان در ارتفاعات کم مو نظر باشد. هد پمپ ها نیز که اغلب فاکتوری با قابلیت دسترسی مشکل تر از دبی است میزان ارتفاعی است که پمپ قابلیت ارسال سیال را دارد. هد و دبی دو فاکتوری هستند که اغلب در جهت عکس هم عمل می کنند بدان معنا که با بالا رفتن دبی هد کم میشود و برعکس. لازم به ذکر است در اغلب موارد پمپ گریز از مرکز دارای بالاترین دبی و پمپ پیستونی دارای بالاترین میزان هد می باشد.

« »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

طراحي شده با توسط توسعه ارتباطات نيكان
-

محبوب کن - فیس نما

تور تایلند