18 شغل | 21 رزومه | 19 شركت

بلبرینگ و رولبرینگ چیست و انواع بلبرینگ کدامند؟

بلبرینگ و رولبرینگ چیست و انواع بلبرینگ کدامند؟

هر ماشین صنعتی از اجزای بسیار متنوعی برای داشتن کاربری مشخص تشکیل شده است. اتصال این اجزا با بکار گیری مفصل هایی به شکل های مختلف گاهی به شکل بلبرینگ، گاهی رولبرینگ و گاهی یاتاقان یا یاتاقان بلبرینگ صورت می پذیرد. استفاده از بلبرینگ ها در اتصالات ماشین آلات صنعتی با دو هدف اصلی صورت می پذیرد. یکی جلوگیری از سایش بین قطعات و کاهش میزان اصطکاک و دیگری تعلیق بار. باری که توسط بلبرینگ و رولبرینگ ها تعلیق میشود هم می تواند محوری در راستای عمود بر شعاع دایره بلبرینگ و هم بار شعاعی و در راستای شعاع و قطر بلبرینگ صورت پذیرد. همچنین برخی از انواع بلبرینگ و رولبرینگ نیز بگونه ای طراحی شده اند که قابلیت تعلیق ترکیبی از دو بار شعاعی و محوری را نیز داشته باشند. هر سه اتصال نام برده بلبرینگ، رولبرینگ و یاتاقان دارای بدنه و ساچمه هایی از جنس فولادی بسیار سخت و دارای عملیات حرارتی سخت کاری ویژه ای هستند که اطلاع از این ویژگی ها بستگی به برند تولید کننده داشته و از اطلاعات محرمانه تولید کنندگان بلبرینگ محسوب می شود.

تفاوت کاربری بلبرینگ و رولبرینگ و انواع آنها

بلبرینگ ها و رولبرینگ ها هر چند با اهداف کاربری برابری تولید میشوند اما دارای مقاومت های فشاری متفاوت، قابلیت های تعلیق بارهای متفاوت و تنوع مختلفی تولید میشوند. تنوع رولبرینگ ها از بلبرینگ ها گسترده تر می باشد و این به سبب تنوع گسترده ساچمه های رولبرینگ می باشد. هر چند بصورت دقیق بلبریگ ها زیر مجموعه ای از رولبرینگ ها محسوب میشوند اما در ساختار آنها تنها از ساچمه های کروی استفاده میشود. این در حالی است که ساچمه های رولبرینگ در شکل های متنوع تری شامل ساچمه استوانه ای، سوزنی، نیم مخروطی و در طراحی های جدید و مدرن تر رولبرینگ بشکه ای نیز تولید میشود. انواع کاربردی بلبرینگ عبارتند از بلبرینگ شیار عمیق، بلبرینگ خود تنظیم، بلبرینگ تماس زاویه ای و بلبرینگ کف گرد. تنوع رولبرینگ ها بیشتر بسته به شکل ظاهری ساچمه های آنها می باشد که مهمترین آنها رولبرینگ های کف گرد مخروطی و سوزنی، رولبرینگ مخروطی که به شکل استوانه ای و مخروطی یافت میشود و رولبرینگ های شعاعی می باشند. در مقایسه کلی می توان گفت مقاومت وزنی رولبرینگ ها از بلبرینگ ها بالاتر می باشد و تنوع آنها نیز بالاتر است.

برند های تولید کننده بلبرینگ و یاتاقان

بلبرینگ ها و رولبرینگ ها با برند های مختلفی تولید میشوند. برخی تولید کنندگان بلبرینگ بصورت تخصصی بر روی صنایعی خاص کار می کنند. از آنجا که سایز بلبرینگ ها و رولبرینگ ها از قطر داخلی و خارجی و نوع ساچمه بسیار متنوع است برخی برند ها بیشتر به تولید بلبرینگ مینیاتوری و ریزتر مشغول هستند. برخی از بلبرینگ ها دارای قطر خارجی بسیار بالا تا ۷۰۰۰ میلیمتر نیز هستند و جزو بلبرینگ های سنگین صنعتی محسوب میشوند که در کاربری های معدنی مورد استفاده قرار می گیرند. در این میان برند هایی مانند SKF که از پیشگامان تولید بلبرینگ و رولبرینگ در دنیا محسوب میشود و بسیاری از استاندارد های تولید بلبرینگ یاتاقان ها را نیز تبیین نموده است به تولید بالاترین کیفیت بلبرینگ و رولبرینگ می پردازد. برندهایی مانند FAG که محصول کشورر آلمان است و بسیاری شرکت های تولید کننده ماشین آلات سنگین بالاخص راهسازی نیز از این محصول بصورت قطعه اصلی OE بر روی ماشین آلات خود استفاده نموده اند. برندهای معتبر دیگر می تواند NTN, KOYO و TIMKEN آمریکا اشاره نمود. با توجه به اینکه مقاومت سایشی رولبرینگ ها بیش از هر فاکتور دیگری تابع سختی سطحی می باشد و سختی سطحی نیز خود فاکتوری از متریال و عملیات حرارتی است برند تولید کننده نقش بسیار موثری در کیفیت و طول عمر بلبرینگ ها دارد.

« »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

طراحي شده با توسط توسعه ارتباطات نيكان
-

محبوب کن - فیس نما

تور تایلند