راز دستیابی به موفقیت با ان ال پی NLP چیست ؟

راز دستیابی به موفقیت با ان ال پی NLP چیست ؟

امروزه روشهای مختلفی مانند قانون جذب، تحلیل رفتار متقابل، MBTI و روانشناسی ثروت در تحول فردی تاثیر گزار است اما در این مقاله به بررسی روش برنامه ریزی عصبی کلامی یا ان ال پی NLP خواهیم پرداخت.  در سال ۱۹۷۲ دو محقق بنام ریچارد بندلر و جان گریندر با طرح این موضوع که انسانهای موفق چگونه عمل می کنند، ان ال پی را به دنیا معرفی کردند. در واقع آنها با الگوبرداری از زندگی افراد موفق، به ابداء چنین روشی دست یافتند.

ان ال پ به زبان ساده برنامه ریزی مجدد ذهن از طریق الگوهای کلامی است. بطور مثال هنگامی که شما قصد دارید صبح روز بعد راس ساعت ۶ از خواب بیدار شوید و این لحظه را در ذهن خود تجسم میکنید و فردا بدون آلارم ساعت یا موبایل براحتی بیدار میشوید. این یعنی ذهن خود  را بگونه ای برنامه ریزی کنیم که کاری را که ما انتظار داریم را اجرا کند.

رازهایی در مورد NLP

نام دیگر این روش تغییرات سریع فردی است یعنی در درمان فوبیا و ترس از ارتفاع، ترس از تاریکی و ترس از حیوانات و همچنین در کمرنگ کردن خاطرات بد موثر میباشد. همچنین افراد زیادی از تکنیک های ان ال پی در دستیابی به اهداف شخصی استفاده می کنند.

از آنجایی که اساس این روش ساخت عادات و رفتار سازنده در ما انسانها است، پس این شعار بسیار جلب توجه می کند که” انجام کارهای جدید مساویست با نتایج جدید”.

آیا میدانید ۷۰ درصد از انسانهای ثروتمند و موفق دنیا از تکنیک های ان ال پی استفاده می کنند؟ بسیاری از ورزشکاران و رئسای جمهور نیز مربی ان ال پی دارند.

اگر هدفی را مشخص کرده اید و نتیجه ای از آن نمیگیرید، بدانید در حال انجام دادن الگوهای فکری گذشته هستید. هنر ان ال پی این است که باورهای محدود ما را مشخص می کند و باورهای جدید را جایگزین آنها می کند.

پیش فرض های ان ال پی NLP

هر مکتب و علمی دارای پیش فرض هایی است که ستون فقرات آنرا تشکیل میدهد. در ان ال پی نیز این اصول، پایه های اصلی و فکری پدیدآورندگان آن بوده است.

۱- وجود نقشه نشانگر همان سرزمین نیست

شاید اصلی ترین پیش فرض در این جمله خلاصه شده باشد. به نعبیر ریچارد بندلر هر یک از انسانها از پشت عینک به جهان و وقایع نگاه می کنند و از این طریق نقشه ذهنی آنها شکل می گیرد. ما هیچگاه نمی توانیم مدعی باشیم که درک درستی از دنیا پیدا کرده ایم.

ما واقعیت های اطراف را باتوجه به نقشه ذهنی خود می سنجیم.

۲- تمام انسانها منابع کافی برای تغییر را دارند

برخی افراد موفقیت را امری ذاتی و منحصر بفرد می دانند و بهانه های زیادی برای تلاش نکردن دارند. ان ال پی معتقد است انسانها همانند کامپیوتر هستند، در واقع همه ما سخت افزارهای مورد نیاز (منابع) را داریم فقط باید برنامه ریزی (نرم افزار) مورد نظر را اعمال کنیم.

۳- اگر کسی میتواند کاری را انجام دهد، شما هم می توانید.

این پیش فرض بیان می کند تمام انسانها دارای سیستم عصبی یکسان هستند و طبق اصول مدل برداری اگر کسی میتواند در فعالیتی موفق باشد، شما هم می توانید. از تکنیک الگو برداری از انسانهای موفق بعنوان قلب NLP یاد می شود و این پیام را به ما می دهد که با اصول ان ال پی میتوان به نتایجی مشابه الگوی خود رسید.

۴- ما نمی توانیم ارتباط برقرار نکنیم

همانطور که خورشید نمی تواند نور خود را ساطع نکند، ما هم نمی توانیم ارتباط برقرار نکنیم. با هر یک از حرکات بدن و صورت و هر کلمه ای که میگوییم، پیامی به مخاطب ارسال می کنیم. از اینرو باید تلاش کنیم این پیام هایی که بصورت ناخودآگاه ارسال می کنیم را کنترل کنیم.

۵- هر رفتاری دارای نیت مثبت و سازنده است

پذیرش این پیش فرض ان ال پی برای برخی افراد سخت است. آنها می گویند مگر می شود یک رفتار یا عادت نامطلوب مانند ترس، وسواس، خشونت، ترس از ارتفاع و… نیت سازنده باشد؟

در جواب باید گفت ضمیر ناخودآگاه هر فرد طوری طراحی شده است که پیام های خود را از طریق بیماری و دردهای مختلف نشان میدهد. حال فرض کنید اگر شما دچار پوسیدگی دندان شده اید و هیچ دردی نداشته باشید، پس از مدتی بدلیل عدم درمان آن آسیب های جبران ناپذیری خواهِد دید.

همچنین اگر از ارتفاع ترسی نداشته باشید، شاید دچار سقوط شوید. از اینرو هر یک از رفتارهای به ظاهر ناخوب ما حامل پیام های سازنده هستند. پس از این تلاش کنید به دردها و رنج های زندگی به دید دیگر نگاه کنید زیزا:

” رنجها و دردها حرف های مفیدی برای گفتن دارند “

۶-  شکست وجود ندارد، تنها نتایج فرق می کنند

انسانها در موقعیت های مختلف نتایجی کسب میکنند که اگر مطابق میل و خواسته آنها نباشد تز آن بعنوان شکست یاد میکنند. اما رویکرد ان ال پی بگونه ای است که انسانها یا موفق می شوند یا تجربه مِکنند. پس شکست وجود ندارد و نتایج متفاوت بدست می آید.

۷- روان و بدن واحد هستند و بر روی یکدیگر تاثیر می گذارند

لحظاتی که خیلی ناراحت هستید، به زبان بدن و فرم اندام خود دقت کنید، خواهید دید سر رو پایین است و اطرافیان متوجه احساسات شما خواهند شد. از اینرو ذهن میتواند بر روی زبان بدن ما تاثیر بگذارد. از طرف دیگر اگر وانمود بکنید که خوشحال هستید و فقط ۲ دقیقه بتوانید ادامه دهید، خواهید دید ذهن شما این پیام را دریافت می کند که شاد باشد.

نتیجه گیری:

امروزه از تکنیک های NLP در تجارت، مذاکره، آموزش بیمه عمر، درمان افسردگی و اضطراب، برقراری ارتباط  موثر و… استفاده می کنند. شما نیز برای موفقیت نیاز به چنین تکنیک هایی دارید. پس به دنیای تغییر خوش آمدید.

Related Posts

پایگاه خبری دنیای برند فعالیت خود را آغاز کرد.پایگاه خبری دنیای برند فعالیت خود را آغاز کرد.

پایگاه خبری دنیای برند فعالیت خود را آغاز کرد. پایگاه خبری­تحلیلی دنیای برند در کنار مجله دنیای برند، به صاحب­امتیازی و مدیرمسئولی محسن غلامپور، فعالیت جدید خود را آغاز کرد.