تفاوت کود کامل با کود ناقص

تفاوت کود کامل با کود ناقص

کودهای حاوی هر سه ماده مغذی اصلی کود کامل نامیده می شود؛ این سه ماده شامل نیتروژن ، فسفر و پتاسیم می باشد . یک کودی که تنها یک یا دو عنصر را تامین کند یک کود ناقص است.

استفاده از کود کامل برای هر هدف باغی منطقی به نظر می رسد، اما در واقع این همیشه بهترین انتخاب نیست.

اگر خاک حاوی فسفر و پتاسیم کافی باشد و تنها در نیتروژن کم باشد می توانید با استفاده از یک کود ناقص که به تنهایی نیتروژن بالایی دارد مثلا سولفات آمونیوم، به راحتی پول خود را ذخیره کنید.

البته باید در نظر داشته باشید که همیشه کودهای کامل برای گیاهان مفید نیستند، در بعضی موارد، کود های کامل حتی می توانند به یک گیاه آسیب بزند. به عنوان مثال، پروتی های (پروتی نام گل ملی آفریقا جنوبی می باشد)عجیب و غریب و شکوفا،  نمی توانند فسفر اضافی را تحمل کنند: آنها خودشان را بر روی زمین پخش می کنند و بعد می میرند.

مصرف عمومی کودهای

محصولات مختلف با برچسب “کودهای کامل یا NPK” حاوی مقادیر یکسان مواد مغذی مهم می باشد  برای مثال (۱۰-۱۰-۱۰) یا (۱۲-۱۲-۱۲) . درصد کمی بالاتر نیتروژن نسبت به فسفر و پتاسیم مثلا (۱۲-۸-۶) این کودها برای نیازهای عمومی گیاهان در طول فصل رشد مناسب می باشد .

از سوی دیگر، کودهای خاصی برای نیازهای خاص فرموله شده اند، این کودها برای باغبان هایی است که درصد ترکیبی از نیتروژن، فسفر و پتاسیم را برای گیاه خاص خود مفید و سودمند می دانند. این کود از سه نوع کلی است.

یک نوع، که در طول دوره رشد درخت مورد استفاده قرار می گیرد و حاوی مقدار زیادی نیتروژن است، چنین کودهایی با نسبتهای N-P-K مانند ۱۶-۶-۴ اغلب در بهار استفاده می شود، زمانی که می خواهید برگها سبز و پررنگ شود گیاهان خود را با این کود تقویت کنید.

نوع دیگری به منظور تحریک رشد ریشه، رشد ساقه و رشد گل و میوه مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع کود حاوی نیتروژن کم و با سطوح بالاتر فسفر و پتاسیم است. نسبت N-P-K آن ممکن است به میزان ۳-۲۰-۲۰ باشد . این کودها در زمان های مختلف و به روش های مختلف، بسته به آنچه مورد نظر باغداران و کشاورزان است مورد استفاده قرار می گیرند . به عنوان مثال، هنگامی که شما در یک منطقه زیر ساخت یک کشت جدید را آماده می کنید، کود گرانول همراه با دانه های کشت در داخل خاک قرار داده می شوند ، بدین ترتیب فسفر و پتاسیم در دسترس گیاه خواهد بود و در زمان ریشه زنی، کود در دسترس گیاه قرار دارد و جذب ریشه می شود و در نهایت مواد مغذی باعث تقویت رشد ساقه های جدید می شود .

گروه سوم کود برای استفاده در گیاهان خاص طراحی شده است. این ترکیب N-P-K جوری طراحی شده است که بهترین عملکرد را برای نوعی از گیاهان خاص دارد و همچنین عناصر دیگری که برای گیاه ارزشمند است فراهم می کند، مثلا کودهای مخصوص درختان مرکبات و یا گیاهان دوست داشتنی مانند کاملیا و رودودندرون و… این کودهای تخصصی بسیار مفید هستند. همه عناصر NPK بصورت جداگانه در بازار قابل تهیه است مثلا کود اوره برای نیتروژن یا فسفر و یا پتاسیم .

البته این موضوع را باید دانست که NPK یا نیتروژن ، فسفر ، پتاسیم جز دسته عناصر پر مصرف هستند ولی هر گیاهی به عناصر پر مصرف نیازمند است ، یکی از عناصر پر مصرف آهن است که نقش پر رنگی را در رشد و سرسبزی درختان ایفا می کند، کمبود این ماده را میتوان با کودهای کلاته و یا سولفات آهن بر طرف نمود .

هر چند که نقش کود هیومیک اسید را نباید در رشد سریع گیاه نادیده گرفت ، کود هیومیک اسید موجب تسریع جوانه زنی و حتی کاهش دهنده اثرات آلودگی فلزات سنگین ، آفت کش ها ، پلی آروماتیک،  هیدروکربن و سدیم است .

Related Posts

رزرو اتوبوسرزرو اتوبوس

رزرو و اجاره اتوبوس ، مینی بوس ، مدیل باس ، ون و خودرو شرکت همسفر گشت ایرانیان ارائه دهنده خدمات اجاره اتوبوس، مینی‌بوس، میدل‌باس، ون و سواری دربستی در تهران به مقصد