گیربکس

گیربکس

گیربکس یکی از اجزای اصلی اتوماسیون صنعتی می باشد که اغلب با یک هدف اصلی مورد استفاده قرار میگیرد یعنی افزایش گشتاور انتقالی همراه با کاهش سرعت دورانی ورودی. گیربکس ها با طرح های مختلفی تولید میشوند که دارای دقت، توان و گشتاور خروجی و نسبت های تبدیل متنوعی هستند. حتی برخی گیربکس توان ایجاد دور های متغیر در خروجی را نیز دارند که استفاده از آنها میزان فشار و بار بر روی محصول خروجی را در برخی صنایع کاهش می دهد. الکتروگیربکس ها اغلب ساختاری از فولاد و چدن دارند و از یک یا چند شافت که بر روی آنها دنده GEAR قرار گرفته است تشکیل شده اند. این مجموعه شافت و دنده ها در داخل یک هوزینگ قرار گرفته اند که بنا به کاربری می تواند از جنس چدنی، فولادی یا آلیاژ فولادی باشد. گیربکس ها از سایز های مختلف و در برند های مختلفی تولید و عرضه می شوند.

گیربکس خورشیدی

یکی از دقیق ترین انواع گیربکس های صنعتی گیربکس خورشیدی می باشد. گیربکس خورشیدی که بصورت یک مسیر مستقیم در ورودی و خروجی به انتقال قدرت می پردازد از یک دنده بزرگتر خورشیدی و چند دنده اقماری که به دور آن می گردند تولید شده است. البته گونه ای از گیربکس خورشیدی داخلی وجود دارد که در آن دنده بزرگتر از داخل دنده شده و دنده های کوچکتر در داخل آن به حرکت در می آیند که به آن گیربکس خورشیدی داخلی گفته میشود. گیربکس خورشیدی قابلیت ایجاد گشتاور خروجی بسیار بالا در رینج وسیعی از نسبت تبدیل دور ورودی به خروجی را دارد. برخی طراحی های  گیربکس خورشیدی قابلیت اتصال مستقیم به الکتروموتور بصورت هالو شافت را نیز دارد.

گیربکس حلزونی

یکی از کاربردی ترین نوع گیربکس ها گیربکس حلزونی می باشد. در اغلب موارد جهت شافت ورودی و شافت خروجی در گیربکس حلزونی بصورت عمود بر هم می باشد. در بسیاری از طرح های گیربکس حلزونی از اتصال فلنج دارد در خروجی استفاده شده است که قابلیت ایجاد گشتاور بالاتری را بوجود می آورد. گیربکس حلزونی با برند های مختلفی تولید میشود که برند روسی ROSSI ایتالیا از جمله معتبر ترین تولید کنندگان این سری از گیربکس های صنعتی محسوب میشود. گیربکس حلزونی دارای یک شافت اسپیرال می باشد که در داخل جعبه دنده قرار گرفته و با تعویض دنده اتصال آن با یکی از دنده های قرار گرفته بر روی شافتی عمودی بر قرار می شود . قیمت گیربکس حلزونی در اغلب موارد از انواع دیگر گیربکس مناسب تر بوده و با گستردگی و تنوع بیشتری نیز تولید می شود.

گیربکس شافت مستقیم

گیربکس شافت مستقیم که دارای کاربرد های محدودترین نسبت به دیگر انواع الکتروگیربکس دارد در واقع طرحی نوین و بسیار بهینه از گیربکس ها می باشد. گیربکس شافت مستقیم دارای سرعت عمل بسیار بالایی است و در آن انتقال دائمی قدرت بصورت بی وقفه با انتقال گشتاور از طریق دو سیستم کلاچ صورت می پذیرد. بدین ترتیب با خارج شدن یکی از عاملان انتقال گشتاور با وارد کردن سیستم کلاچ، عامل ایجاد گشتاور ثانویه به انتقال قدرت پرداخته و گشتاور حذف یا قطع نمیشود. گیربکس شافت مستقیم دارای محور و شافت ورودی و خروجی بصورت هم محور و یا موازی می باشد که داخل یک هوزینگ اغلب چدنی قرار دارد. معروف ترین برند تولید کننده گیربکس شافت مستقیم گیربکس SEW آلمان می باشد. در اغلب ماشین های مسابقه ای فرمول ۱ از گیربکس شافت مستقیم بعنوان ابزاری سریع و قدرتمند در انتقال قدرت استفاده میشود.

گیربکس SEW

معتبرترین و قدرتمند ترین برند تولید کننده گیربکس SEW آلمان می باشد. نوآوری تولید بسیاری از انواع گیربکس های مدرن مانند گیربکس های دور متنغیر، گیربکس های ضد انفجار و گیربکس شافت مستقیم در دست SEW آلمان می باشد. دقت بالا در تولید، قابلیت ایجاد حداکثری گشتاور، توان خروجی بسیار بالا، راندمان کاری بسیار بهینه، طول عمر بسیار بالای قطعات و قابلیت های فیزیکی متنوع سبب شده است تا گیربکس SEW آلمان بعنوان مبنای اصلی استاندارد های تولید الکتروگیربکس در دنیا شناخته شده و بسیاری از استاندارد تولید این ماشین صنعتی نیز توسط همین شرکت تبیین شوند. اغلب تولید کنندگان دیگر گیربکس در دنیا با بهره گیری و الهام گیری از استاندارد های گیربکس SEW به تولید انواع الکتروگیربکس مبادرت دارند. بسیاری از تولید کنندگان ماشین آلات سنگین صنعتی بر روی دستگاه های خود بصورت OE از گیربکس SEW آلمان استفاده می کنند.

Related Posts

مایگریشن اسکیلز اولین مارکت پلیس تخصصی در حوزه آموزش زبان، اپلای و مهاجرت در ایرانمایگریشن اسکیلز اولین مارکت پلیس تخصصی در حوزه آموزش زبان، اپلای و مهاجرت در ایران

مایگریشن اسکیلز اولین مارکت پلیس تخصصی در حوزه آموزش زبان، اپلای و مهاجرت در ایران  مارکت پلیس مایگریشن اسکیلز(مهارت های مهاجرت) چیست؟ مایگریشن اسکیلز یک پلتفرم ، بستر یا سامانه