۸ نکته بسیار مفید در یادگیری زبان

۸  نکته بسیار مفید در یادگیری زبان

چطور با خواندن کتاب‌های (انگلیسی، آلمانی، فرانسه و…)  زبانتان را تقویت کنید.

امروزه مردم ما به این باور رسیده‌اند که یادگیری زبان‌های خارجی همچون انگلیسی، آلمانی، فرانسه و … یک ضرورت اکید است و در این مسیر، “کتاب” همیشه یک اولویت محسوب شده است. اما دانستن این نکته لازم است که سوای روش‌های مختلفی که برای تقویت زبان از طریق “خواندن کتاب” وجود دارد، مهم‌ترین نکته، پیدا کردن متد و کتابی است که دقیقاً برای شما مناسب است. همیشه سعی‌تان این باشد که کتاب‌ها و رمان‌هایی که برای سطح‌تان مناسب است و به آنها علاقه دارید، را انتخاب کنید. مطالعه برای یادگیری باید لذت‌بخش و مفرح باشد. اگر کتابی که می‌خوانید، سخت و کسل‌کننده است،کتابتان را عوض کنید.

برای شروع، ۸  نکته بسیار مفید در یادگیری زبان به شما پیشنهاد می‌کنیم:

کتابی بیابید که واقعاً به آن علاقه دارید.

میلیون‌ها کتاب در سراسر دنیا وجود دارد. هنگامی که شما مطالعه به یک زبان خارجی را شروع می‌کنید، بهتر آنست که از منابعی استفاده کنید که واقعاً به آنها علاقه‌مندید. اگر کتاب خاصی را در نظر ندارید، وب‌سایت انتشارات زبان مهر، برای این منظور منبع مناسبی است. این سایت، بهترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های موجود در بازار کتاب را با مناسب‌ترین قیمت برای شما فراهم آورده است.

مطمئن شوید کتابی که انتخاب می‌کنید، برای سطح شما مناسب است.

شما ابتدا باید کتابی انتخاب کنید که نه خیلی سخت و نه خیلی آسان باشد. ابتدا ۲-۳ صفحه اول کتاب را خوانده، اگر بیشتر از ۱۰ لغت جدید در هر صفحه می‌بینید بهتر است که کتاب آسان‌تری انتخاب کنید.

خواندن کتاب نباید به تمرین کسل‌کننده‌ای مثل پیدا کردن معنی لغات در یک دیکشنری، تبدیل شود.

اگر مفهوم کلی داستان را می‌فهمید و تعداد لغات جدید کتاب کم است به طوری که در زمان کوتاهی می‌توانید معنی آن‌ها را در دیکشنری پیدا کنید، احتمالاً آن کتاب برای سطح شما مناسب است.

فیلم زبان اصلی ببینید.

اگر خواندن رمان زبان اصلی برایتان ترسناک و سخت به نظر می‌رسد ابتدا فیلم آن را ببینید. سازندگان فیلم و سریال، طبق معمول، فیلم و سریال‌هایی براساس رمان‌های مشهور تولید می‌کنند.

این کار باعث می‌شود که قبل از خواندن خود کتاب، فهم کلی نسبت به داستان، به دست آورید. علاوه بر این، دیدن فیلم، خود تمرین عالی در مسیر یادگیری زبانی جدید است.

  • به طور معمول، نسخه صوتی کتابها (بخصوص کتاب‌های رمان) هم موجود است و اگر خواندن کتاب خیلی زمان‌بر به نظر می‌رسد بهتر آنست که نسخه صوتی کتاب را هنگام رانندگی، یا در زمان استراحت‌تان گوش دهید.

کتاب‌های دو زبانه را امتحان کنید.

کتابهای دو زبانه معمولاً به این صورت چاپ می‌شوند که در یک صفحه متن اصلی و در صفحه مقابل آن ترجمه فارسی کتاب می‌باشد. مزیت این دسته از کتاب‌ها در این است که به شما امکان رجوع سریع به ترجمه را، درصورت متوجه نشدن داستان کتاب، خواهند داد. برای مشاهده تعدادی از داستان‌های دو زبانه کلیک کنید.

راه دیگر این است که شما کتاب زبان اصلی و کتاب ترجمه شده را همزمان تهیه کنید و در حین خواندن و یادگیری باهم مقایسه کنید. لیست رمان هایی که هم نسخه زبان اصلی و هم نسخه فارسی (ترجمه شده) آنها در ایران موجود است.

کتاب را از لحاظ ساختار زبانی تحلیل کنید.

همیشه به این موضوع توجه کنید که نویسنده چطور از کلمات و ساختارهای زبانی استفاده کرده است. به طور معمول، زبان نگارش رمان‌ها به صورت ترکیبی از زبان رسمی و غیررسمی (عامیانه) است و در نتیجه کتاب‌های رمان، پر از

کلمات و عبارات زندگی روزمره است. به همین منطور، سعی کنید، همین طور که کتاب را می‌خوانید و پیش می‌روید زیر کلماتی که نمی‌دانید خط بکشید و آنها را در یک دفترچه یادداشت کنید. هنگام تمرین صحبت کردن به زبان انگلیسی (و یا هر زبان دیگری) از کلمات و عبارات جدیدی که از کتاب یاد گرفته‌اید استفاده کنید.

ذکر این نکته ضروری است که حتماً کلمات و عباراتی که برایتان تازگی دارد را با کتاب‌های قدیمی چک کنید چون ممکن است که از کلمات قدیمی باشند و امروزه کمتر استفاده شوند.

لغات جدید را در متن یاد بگیرید.

طبیعی است که کتاب‌های زبان اصلی حاوی لغاتی باشند که شما نمی‌دانید. قبل از جستجو معنی آنها در یک دیکشنری، با توجه به متن داستان معنی آن‌ها را حدس بزنید. در بیشتر موارد شما می‌توانید بدون رجوع به دیکشنری معنی لغات را درست حدس بزنید.

با این حال همین که لغات جدید را در دفترچه‌تان یادداشت می‌کنید بهتر است که یکبار معنی آنها را با دیکشنری چک کنید و از برداشت‌تان مطمئن شوید.

به چیزی که خوانده‌اید فکر کنید.

وقتی خواندن کتابی به پایان رسید، زمانی را به فکر کردن به چیزهایی که خوانده‌اید اختصاص دهید. آیا لغت جدیدی از کتاب برایتان جالب توجه بود؟ آن لغت را در دفترچه‌تان یادداشت کردید؟ اگر واقعاً از خواندن کتاب لذت بردید، تمایل دارید که کتاب دیگری از همان نویسنده بخوانید؟ و یا زندگینامه‌اش را از ویکیپدیا مطالعه کنید؟

همواره به یاد داشته باشید که  کار شما با تمام شدن مطالعه کتابی که در دست دارید به پایان نمی‌رسد و چیزهای بیشتری برای یافتن وجود دارد…

کتاب بعدی‌تان را انتخاب کنید.

همین که مطالعه کتاب اولتان را به پایان رساندید. وقت آن است که کتاب بعدی‌تان را انتخاب کنید. اگر احساس می‌کنید که می‌توانید، کتاب پیشرفته‌تری انتخاب کنید. خواندن کتاب‌هایی از همان نویسنده یا همان ژانر گزینه مناسبی است و یادگیری را آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر خواهد کرد. نویسنده‌ها معمولاً از یک سری کلمات و عبارات مشابه در کتاب‌هایشان استفاده می‌کنند که این خود می‌تواند کمک بسیار خوبی در یادگیری از طریق تکرار باشد.

Related Posts