راهنمای انتخاب گچ خوب و با کیفیت

راهنمای انتخاب گچ خوب و با کیفیت

در خرید گچ مناسب قبل از هر چیزی باید تعیین کنید که گچ را برای چه مصرفی تهیه می‌کنید. گچ در انواع پودر و سنگ گچ و با درصد خلوص مختلفی در بازار عرضه می گردد. که هرکدام از انواع گچ موجود در بازار برای یک نوع خاص مصرف مناسب می‌باشد.

معرفی گچ

قبل از این که در مورد انواع گچ موجود در بازار صحبت کنیم خوب است قدری در مورد گچ بیشتر بدانیم.

سنگ گچ سولفات دو کلسیم آبدار طبیعی است و در چندین فرم بلوری یافت می‌شود. این سنگ در رخ‌نمون‌های خاکی پوسته جامد کره زمین بصورت لایه‌های نسبتاً ضخیم فراوان یافت می‌شود که آن را استخراج و مورد استفاده قرار می‌دهند. گچ را پس از استخراج از معدن مانند آهک در داخل کوره‌های ویژه تا دمای حدود ۱۸۰ درجه سانتیگراد حرارت می‌دهند. عمل حرارت دادن تا زمانی که ۷۵ درصد از مولکول‌های آب تبلورش را از دست بدهد و بصورت گچ قابل استفاده به عنوان مصالح ساختمانی و قالب‌گیری در آید ادامه می‌یابد. اگر این ماده در مجاورت آب قرار گیرد آب مولکولی از دست داده را دوباره جذب کرده و تبدیل به ژیپس یا سنگ گچ می‌شود یا به عبارت دیگر گیرش حاصل می‌نماید. بنابراین گچی که دربازار عرضه می شود همان گچ پخته می‌باشد که با ترکیب با آب به سنگ گچ تبدیل می‌شود.

موارد مصرف گچ

با توجه به میزان خلوص سنگ گچ پس از آماده سازی می‌تواند در صنایع زیر مورد استفاده قرار گیرد:

  • در پزشکی: سنگ گچ مورد استفاده در صنعت پزشکی باید دارای حداقل خلوص ۹۶ درصد باشد.
  • در قالب سازی: سنگ گچ مورد استفاده در صنعت قالب سازی باید دارای حداقل خلوص ۹۶ درصد باشد.
  • در تهیه سولفات آلومینیوم: سنگ گچ مورد استفاده در صنعت تهیه سولفات آلومینیوم باید دارای حداقل خلوص ۸۵ الی ۹۰ درصد باشد.
  • در صنعت سیمان: باید دارای حداقل خلوص ۷۰ الی ۷۵ درصد باشد.
  • در صنعت ساختمان باید دارای حداقل خلوص ۷۰ درصد باشد.
  • در صنایع غذایی: به عنوان منبع غنی کلسیم برای بدن
  • در صنایع چینی سازی و سرامیک: قالب چینی و سرامیک
  • در صنایح کشاورزی

در ادامه به بررسی شیوه انتخاب گچ با کیفیت و مناسب برای چندتا از موارد متداول مصرف گچ می‌پردازیم.

گچ سفید کاری و گچبری

گچ سفید کاری و گچبری یا همان گچ روکار همه یک نوع هستند. گچی که برای این کاربرد استفاده می‌گردد باید از خلوص بسیار بالایی برخوردار باشد. گچ مورد استفاده برای این نوع کاربرد به صورت معمول باید بالای ۸۵ درصد باشد اما برخی کارخانه ها پا را از این نیز فراتر گذاشته و گچ با خلوص ۹۵ درصد را ارائه کرده‌اند.

گچ سفیدکاری و گچبری باید بسیار سفید باشد و هرگز نباید ناخالصی آن باعث تیره تر شدن آن شده باشد. همچنین این گچ باید بسیار نرم و پودر باشد تا قبل از مصرف نیاز به الک کردن آن نداشته باشید.

گچ با کیفیت سفیدکاری و گچبری در بسته بندی مناسب باید ارائه گردد تا در فرایند حمل و نقل و انبارداری تا رسیدن به دست مشتری از رطوبت در امان بماند. زیرا اندکی رطوبت می‌تواند ذرات ریز گچ را به هم بچسباند و باعث درشتی محصول گردد.

بهترین گچ زیرکار

استحکام و مقاومت حرارتی، صوتی و رطوبتی زیرکار در ساختمان اهمیت بالایی دارد اما سفیدی آن اصلا اهمیت ندارد. به همین دلیل توصیه ما به شما برای خرید گچ زیرکار استفاده از گچ‌هایی با خلوص پایین‌تر و همچنین دانه بندی درشت تر می‌باشد. این موضع باعث صرفه جویی بیشتر در هزینه می‌شود. زیرا گچ با خلوص کمتر و دانه بندی درشت تر قیمت بسیار ارزان تری از گچ سوپر میکرونیزه (گچ مخصوص سفیدکاری و مجسمه سازی) دارد.

برای این که هزینه گچ ارزان‌تر برایتان تمام شود، اگر مکانی که در آن گچ را برای زیرکار استفاده می‌کنید خیلی در مجاورت رطوبت نیست و در مناطق خشک کشور می‌باشید می توانید از مخلوط گچ و خاک استفاده کنید. باید دقت داشته باشید که این مخلوط بسیار یکنواخت باشد تا در برخی از نقاط دیوار درصد خاک خیلی بیشتر نباشد. ترکیب گچ و خاک معمولاً نباید خلوص گچ از ۵۰ درصد کمتر باشد. زیرا این موضوع باعث ضعیف شدن زیرکار خواهد شد. برای اطمینان از ترکیب درست و یکنواخت خاک و گچ ما به شما استفاده از گچ و خاک شرکت گچ جنوب را توصیه می‌نماییم.

گچ مناسب برای قالب سازی و مجسمه سازی

برای این منظور نیز بهترین گچ همان گچ میکرونیزه می‌باشد. زیرا خلوص بسیار بالایی دارد، بعد از خشک شدن خیلی محکم است و به علت خلوص بالا هرگز ترک نمی‌کند. این گچ قابل شستشو نیز می‌باشد.

هرچه گچ دارای دانه بندی ریزتر باشد، مقاومت بالاتری دارد. به همین دلیل در صنعت مجسمه سازی معمولاً از گچ میکرونیزه که دارای دانه بندی ریزتری نسبت به گچ معمولی ساختمانی است استفاده می‌شود.

چرا شرکت گچ ماشینی جنوب

شرکت گچ ماشینی جنوب فارس یکی از شرکت‌های تولید کننده گچ با کیفیت کشور می‌باشد که بخش عمده محصولات کارخانه به علت کیفیت بالا و نزدیکی به بنادر بوشهر، قشم و بندرعباس به خارج از کشور صادر می‌گردد. شرکت گچ جنوب محصولات خود را در ۴ نوع گچ سوپرمیکرونیزه، گچ سفیدکاری زیرکار، ترکیب گچ و خاک رس و سنگ گچ با قیمت مناسب و ارزان عرضه می‌نماید.

Related Posts