خرید گوسفند از دامداری مکانیزه و مدرن دامکالا

خرید گوسفند از دامداری مکانیزه و مدرن دامکالا
پرورش گوسفند در یک دامداری مکانیزه مانند دامکالا

آیا اصلا پرورش گوسفند پرواری به روش صنعتی مناسب است؟ سوالی است که ممکن است افرادی که قصد انجام چنین کاری دارند از خود بپرسند. برای پاسخ گویی به چنین سوالی لازم است ابتدا به بررسی بیشتر فرآیند پرورش گوسفند در دامداری های مکانیزه و مدرن پرداخته شود تا شخصی که اقدام به خرید گوسفند می کند از نحوه پرورش گوسفند و قیمت گوسفند زنده در این روش اطلاع پیدا کنند.

خرید گوسفند

فروش گوسفند پروار شده در دامکالا

قبل از هر توضیحی لازم است شما را با اصطلاح پرواربندی و پرورش گوسفند آشنا کنیم . پرورش یا پرواربندی همانطور که از نام آن مشخص است به چاق کردن و افزایش دادن وزن دام برای فروش یا تامین گوشت و فرآورده های دامی می گویند. امروزه فروش گوسفند، تامین گوشت، لبنیات و پشم دام ها یکی از نیاز های بشر می باشد و به همین منظور برخی افراد را به فکر پرورش گوسفندان در سطح های پیشرفته و صنعتی انداخته است. البته هنوز هم بخشی از این نیاز بشر توسط عشایر و دامداران روستایی تامین می شود که با روش های سنتی و چرا گاهی در یک منطقه مشغول فعالیت می باشند.

دو روش برای پرورش گوسفندان وجود دارد، روش اول روش سنتی است که توضیح داده شد، تغذیه گوسفندان به روش چراگاهی در مراتع سرسبز تامین می شود. روش دوم روش مکانیزه و صنعتی می باشد که با سرمایه ابتدایی برای پرورش گوسفندان در نظر گرفته شده.

اگر بخواهیم بین دو روش، روش مطلوب را انتخاب کنیم باید ابتدا به مزیت های هر روش اشاره کنیم. قطعا در روش سنتی پرورش گوسفند بازدهی کمتر است زیرا پرواربندی گوسفندان زمان بر خواهد بود، دام ها باید حداقل بهار و تابستان را چرا کنند تا بتوانند وزن مطلوب برای فروش داشته باشند در صورتی که در روش های صنعتی به دلیل تغذیه مناسب گوسفندان فقط برای پرواربندی پرورش داده می شوند و در مدت زمان کوتاهی وزن مطلوب برای فروش را پیدا می کنند.

اما باید اشاره کرد که روش صنعتی نیاز به سرمایه برای شروع کار دارد و قطعا باید با برنامه و هدفمند باشد و قبل از اقدام به چنین کاری حتما مطالعاتی صورت بگیرد. دامداری های زیادی هست که مشغول به فعالیت هستند و توانستند با برنامه و هدف به نتیجه مطلوب برسند، و در مقابل برخی دامداری ها دچار ورشکستگی شدند و نتوانستند به فعالیت خود ادامه دهند. آنچه مهم است این است که باید در روش صنعتی از دام ها مراقبت شود، از خوراک گوسفندان گرفته تا درمان و مابقی هزینه ها و مراقبت ها که باید با دقت زیاد انجام شود.

خرید گوسفند زنده

پرورش گوسفند پرواری به روش صنعتی در دامداری دامکالا

لازم به ذکر است که دامداری دامکالا دارای روش پرورابندی مکانیزه و صنعتی است. این روش یک روش کاملا اصولی و بهداشتی برای پرورش گوسفند با هدف فروش گوسفند زنده است. در دامداری مکانیزه دامکالا همانطور که اشاره شد هزینه نگهداری از دام ها هزینه بالایی است. زیرا به دلیل تمرکز دام ها در یک محل پرورش، نیاز به امکانات مراقبتی بیشتری است. به همین دلیل دامکالا تمام اصول بهداشتی را در این دامداری رعایت میکند تا کوچکترین مشکلی برای گوسفندان در این محیط به وجود نیاید.

البته به دست آوردن نتیجه مطلوب و نیز گوشت با کیفیت بالای گوسفند در دامداری های صنعتی مانند دامداری دامکالا، صرفا به رعایت اصول فنی و بهداشتی خلاصه نمی شود بلکه مدیریت صحیح، تغذیه مناسب و حضور دامپزشک در محل دامداری ها نیز اهمیت دارد.

در واقع دامداران باید توجه داشته باشند که عدم رعایت نکات علمی و فنی ممکن است خسارت زیادی برای سرمایه گذاران ایجاد کند. افرادی که قصد خرید گوسفند دارند ابتدا به کیفیت به عنوان فاکتور مهم توجه می کنند و آنچه در پرورش گوسفندان به روش صنعتی و مکانیزه اهمیت دارد و توجه می شود کیفیت است.

تغذیه گوسفندان در روش صنعتی علاوه بر داشتن کیفیت مناسب، باید مقوی نیز باشد به همین دلیل دام کالا برای خوراک دام ها از کنسانتره استفاده می کنند که بسیار مقوی می باشد و باعث می شود گوسفندان به وزن مناسب برای فروش برسند.

کنسانتره را با کاه و یونجه دام ها مخلوط می کنند و در وعده های مشخص برای دام ها در نظر می گیرند. البته تغذیه دام ها در چنین روشی با تجویز دامپزشک صورت می گیرد تا علاوه بر وزن دهی دام ها کیفیت گوشت نیز مناسب باشد.

قطعا رعایت چنین نکاتی بر کیفیت نهایی گوشت تاثیر خواهد گذاشت و نگرانی افراد را بابت خرید گوسفند کاهش می دهد. زیرا افرادی که قصد خرید گوسفند زنده برای مناسبت های مختلف دارند به کیفیت نهایی توجه ویژه ای دارند. در روش صنعتی همانطور که اشاره شد دام ها زود تر برای پرواربندی آماده می شود و این روند سریع و کمتر راه رفتن دام ها بر لذیذ تر شدن گوشت گوسفندان تاثیر خواهد گذاشت.

به دلیل نظارت هایی که بر دام ها می شود احتمال بیماری در بین دام ها کاهش پیدا می کند و اگر گوسفندی دچار بیماری شده باشد، چون بیماری در بین دام ها رایج است به دلیل وجود دامپزشک سریع شناسایی شده و درمان می شود. در چنین شرایطی دامی که مبتلا به بیماری می شود را از دیگر دام ها جدا نگهداری می کنند تا بیماری همه گیر نشود.

خرید گوسفند زنده

احتمالا افرادی که قصد خرید گوسفند دارند، نسبت به تغذیه دام ها نگرانی خواهند داشت اما باید اشاره کنیم که آنچه برای بدن دام از جمله پروتئین ،کربوهیدرات ، مواد قندی ، ویتامین ها ، مواد معدنی ، لیپید ها یا چربی ها نیاز است تامین می شود و در زمان خوراک دهی لحاظ می شود به همین منظور دام ها هیچگاه دچار سوء تغذیه نمی شوند. در هنگام خرید گوسفند زنده متقاضیان به راحتی می توانند متوجه خوراک و تغذیه مفید دام ها شوند.

بنابر آنچه توضیح داده شد می شود نتیجه گرفت پرورش گوسفند پرواری به روش صنعتی می تواند گزینه مناسبی باشد. و افرادی که قصد انجام چنین کاری دارند باید تمام جوانب را در نظر بگیرند و با در نظر گرفتن سرمایه ابتدایی شروع به فعالیت کنند. حتی افرادی که قصد خرید گوسفند زنده از دامداری های صنعتی دارند می توانند بدون هیچ نگرانی خرید داشته باشند.

Related Posts