سه نظام و ابزار آلات تراشکاری

سه نظام و ابزار آلات تراشکاری

ابزار آلات تراشکاری به ابزاری گفته میشود که در صنعت تراش قطعات و انواع فلزات از قبیل چدن ،آهن ، و سایر آلیاژهای همگون مورد استفاده قرار میگیرد. سه نظام از انواع ابزار آلات تراشکاری که این تراش میتواند برای سوراخکاری و یا کف تراشی و کوتاه کردن قطر و یا ایجاد شیار بر روی سطح یا داخل قطعه از ابزار تراشکاری استفاده میشود. سه نظام در واقع یک گیره در تراشکاری محسوب می شود که نگهدارنده می باشد.
در صنعت تراشکاری را می توان به چهار نوع اصلی نامیده و تقسیم میگردد که شامل :

 1. تراشکاری طولی
 2. پیشانی تراشی
 3. کپی تراشی روی زوایا
 4. کپی تراشی روی پروفیلهای گرد
  بعبارتی تراشکاری ترکیبی از دو حرکت میباشد یعنی  دوران قطعه کار و پیشروی ابزار . پیشروی ابزار به چندصورت است که یک حالت پیشروی ابزار در راستای محور قطعه برای  تراشیدن قطعه کار تا رسیدن به قطر کوچکتر میباشد . و صورت دیگر  پیشروی ابزار روی یک انتهای قطعه کار به سمت مرکز برای کاهش طول قطعه است  .اغلب پیشروی ها در عملیات مخروط تراشی و کپی تراشی مخلوطی از دو نوع پیشروی فوق خواهند بود. بنابراین تراشکاری به معنای برداشتن مواد از روی سطح جانبی یک قطعه کار دوار با یک ابزار تک لبه خواهد بود. لازم بذکر است قطعه کار در یک ماشین تراش با سرعت معینی n دوران می کند و این سرعت با واحد دور بر دقیقه( rpm )نامیده میشود
  از ابزار مهم در صنعت تراشو سوراخکاری فلزات میتوان به اینسرت تراشکاری (الماس تراشکاری ) و انواع هلدر تراشکاری و انواع مته و کفتراش و روتراش و مرغک گردان و سه نظام و چهار نظام و سایر اشاره کرد.

فرایندهای تراشکاری را میتوان به صورت ذیل تقسیم کرد که در هر مورد از نوع خاصی از ابزار تراشکاری مورد استفاده قرار میگیرد:

 1. روتراشی در صنعت تراش :در این فراین قطعه ثابت وبه دور ابزار تراش میچرخد و برای براده برداری و تمیز کرد سطح و یا سیقل آن روتراشی انجام میشود. لازم بذکر است قطعه مورد تراشکاری معمولا  قطعه‌کاری است که از  ریخته‌گری و یا  آهنگری و یا اکستروژن ساخته شده است .
 2. تراشکاری مخروطی در صنعت تراش : این روش بیشتر برای تراشکارهای آماتور استفاده میشود .
 3. شیار تراشی در صنعت تراشکاری : قلم شیار تراش در راستای شعاع قطعه ( فلز ، آهن ، چدن ) به آرامی در داخل آقطعه نفوذ  و شیاری برابر با پهنای قلم بر روی سطح خارجی قطعه بوجود میاورد.
 4. پیشانی تراشی در صنعت تراشکاری : یک ابزار تراش تک نقطه ای با حرکت در شعاع قطعه کار، در پیشانی قطعه کار، تراش می‌دهد تا سطح بیرونی آنرا صاف کند.
 5. پیچ تراشی در صنعت تراش :برای ایجاد پیچ در قطعه از ابزار پیچ تراش برای ایجاد سطح پیچ رو قطعه استاده میشود.

ابزار سایش و برش و سنباده

در صنعت ابزار سایش و برش  برای  ساییدن و صاف و مسطح کردن وهمین طور  بریدن قطعات (فلزی و  سنگی و  چوبی )بسیار مورد استفاده قرار میگیرد ،از این ابزار میتوان به فلاپ دیسک و صفحه سنگ فرز و صفحه برش و انواع سنباده و (گارنت ،ساب سنگ ،زیرکونیا آلومینیوم،  آلومینیوم اکسید)  اشاره کرد.

فلاپ دیسک : در سایش و تراش مورد استفاهده قرارمیگیرد و نکته بسیار مهم در انتخواب فلاپ دیسک نوع مواد ساینده و سایز دانه ها در فلاپ دیسک بسیار مهم میباشد و این مواد به طور کلی از زیرکونیا آلومینیوم، آلومینیوم اکسید و آلومینیوم سرامیک ساخته و تولید  می شوند.

صفحه سنگ فرز : در تراش و سایش فلزات یا ضخامت و سختی بیشتر از صفحه سنگ فرز استفاده میشود . نکته مهم د راستفاهده از صفحه سنگ فرز برای استفاده از این صفحه سنگ ها جهت سایش، آن را در دستگاه های دستی با زاویه ی قائم قرار داده و لی . صفحات به عنوان ابزار برشی درون دستگاهی ایستا و ساکن قرار داده میشود..

سنباده : این ابزار برای مسطح و یک دست کردن سطوح به کار می رود و در صنایع بسیاری کاربرد دارد و میتواند بصورت دستی و یا از قرارگرفتن روی دستگاه مورد استفاده قرار گیرد.

در انتخاب سنباده ،  انتخاب درجه زبری سنباده  و انتخاب درجه ریزی یا درشتی سنباده  و هیمن طور در نظر گرفتن بهترین درجه زبری برای مصرف سنباده در حین انجام کار بسیار مهم میباشد.که این درجه بندی میتواند به شرح ذیل باشد :سنباده خیلی زبر ، سنباده متوسط ، سنباده نرم ، سنباده خیلی نرم ، سنباده صنعتی و تجاری ، سنباده پوشش باز و سنباده پوشش بسته و سنباده چخماق . سنباده دستی  سنباده اسفنجی و سنباده مشتی لرزان و سنباده گرد لرزان و سنباده نواری و سنباده تخت لرزان که در صنعت سایشو برش مورد استفاده قرار میگیرد.

آشنایی با سه نظام

در تراشکاری از سه‌ نظام برای بستن قطعات بصورت گرد ، چندضلعی روی ماشین تراش مورد استفاده قرار میگیرد .سه نظام قطع ای مباشد بر سر دریل که برای فیکس کردن مته به دریل مورد استفاده قرار میگرد . بطور کلی سه نظام به دو دسته (سه نظام اتوماتیک و سه نظام آچاری ) تقسیم میشود ،از تفاوت بین این دو سه نظام به قیمت و سرعت تعویض بیشتر سه نظام اتوماتیک نسبت به سه نظام آچاری اشاره کرد البته گیرایی سه نظام آچاری نیز بیشتر میباشد. سه نظام های که بیشتر در ماشین تراش استفاده میشود عبارتند از سایز ۶.۵ تا ۱۶ میلی متر لازم بذکر است سه نظام ۱۳ میلی متر از همه نوع سه نظام پرکاربردتر میباشد.لازم بذکر است منظور از این اعداد رو ی سه نظام عبارت است از سه نظام توانایی گیر و قرار گرفتن مته مثلا با سایز ۶.۵ را دارد.لازم بذکر است سه نظام از جنس فلزی یا پلاستیکی و یا فلزی میباشد.نکته دیگر در مورد سه نظام این است که برای تعویض سه نظام باید سه نظام را با سایز و جنس مناسب با کاربرد انتخاب و تهیه کرد و باید توجه داشت اگر در حین کار با دریل لرزش داشت ، احتما زیاد پیچ سه نظام شل است .

Related Posts