بلبرینگ و جایگزینی بلبرینگ با رولبرینگ

بلبرینگ و جایگزینی بلبرینگ با رولبرینگ

 

بر روی ماشین آلات صنعتی از بلبرینگ در شکل ها و سایز های مختلف استفاده می شود. از انواع بلبربنگ در سایز های بسیار ریز میکروسکپی گرفته تا بلبرینگ های بسیار بزرگ با قطر نزدیک ۶ متری که در صنایع دریایی و بر روی کشتی ها مورد استفاده قرار می گیرند. بلبرینگ ها از یک مبنای ساده برای تعلیق بار استفاده می کنند و آن تبدیل سایش و یا لغزش به گردش و غلطش از طریق قرار گیری ساچمه در داخل ساختمان بلبرینگ می باشد. در اغلب موارد از گرید های بالای فولادی در تولید رولبرینگ و بلبرینگ صنعتی استفاده می شود اما در مواردی نیز از آلیاژ های استنلس استیل و یا حتی سرامیک در تولید این قطعه صنعتی استفاده می شود.

بلبرینگ ها به شکل های مختلفی قابل دسته بندی هستند که در کاربرد مهندسی بر حسب نوع باری که تعلیق می کنند دسته بندی می شوند. بلبرینگ شیار عمیق پر کاربرد ترین نوع بلبرینگ صنعتی می باشد که بر روی انواع جرثقیل های سقفی، ماشین آلات صنعتی با شافت های افقی در سطح متوسط قابل نصب هستند. کاربرد بلبرینگ ها به اندازه ای گسترده می باشد که می توان بلبرینگ را یکی از پر مصرف ترین قطعات صنعتی دانست.

دلایل جایگزینی بلبرینگ با رولبرینگ

بلبرینگ ها هر چند دارای کاربری و انواع متعددی هستند اما یک ضعف بزرگ دارند. تماس ساچمه بلبرینگ بر روی رینگ بصورت نقطه ای انجام می شود. این امر به شدت میزان تمرکز تنش را در بلبرینگ بالا برده و سبب سایش بالای ساچمه در تماس با رینگ می شود. از این رو از انواع رولبرینگ برای جایگزینی بلبرینگ ها بالاخص در مواردی که میزان بار گذاری بالاست استفاده می شود. در ساختار رولبرینگ از ساچمه هایی با تنوع اشکال بسیار گسترده تر استفاده می شود که می توان به ساچمه های استوانه ای با حداکثر قابلیت تعلیق بار، ساچمه های بشکه ای با حد متوسط تعلیق بار، ساچمه های سوزنی و نیمه مخروطی اشاره نمود.

رولبرینگ ها با وجود قابلیت بسیار بالایی که در تعلیق میزان بار دارند اما ضعف های بسیاری نیز بالاخص از نظر سایشی به سبب لبه های ساچمه ها و همچنین در آزادی عمل ساچمه دارند و از این رو نمونه هایی مدرن تر با طراحی بهتر از رولبرینگ ها مانند رولبرینگ بشکه ای امروزه در بازار جای بلبرینگ ها و رولبرینگ ها گرفته است و دارای سطح قابل قبولی از تمام ویژگی های مثبت بلبرینگ و رولبرینگ بصورت یکجا دارد.

استفاده از بلبرینگ بر روی خودرو

بلبرینگ خودرو یک واژه کلی می باشد که برای بسیاری از انواع بلبرینگ بکار می رود. در بخش های مختلفی از خودرو ها مانند چرخ خودرو از بلبرینگ چرخ، گیربکس خودرو از بلبرینگ گیربکس و در سیستم ترمز خودرو های سواری نیز از انواع بلبرینگ و رولبرینگ استفاده می شود. سایز های متوسطی از بلبرینگ با سطح کششی و سایشی متوسط در اغلب خودرو ها استفاده شده و این امر سبب می شود تا اغلب تولید کنندگان بلبرینگ خودرو در دنیا برند های چینی باشند. بلبرینگ چرخ خودرو که اغلب از نوع بلبرینگ شیار عمیق است به سبب شتاب کند شونده و تند شونده دائمی خودرو بیش از انواع دیگر بلبرینگ ها در معرض تنش های نامطلوب است.

Related Posts