میلگرد

میلگرد یا آرماتور یکی از محصولات فولادی می باشد که در بتن برای جبران مقاومت کششی آن مورد استفاده قرار می گیرد. این میلگردها در اندازه‌های متفاوت تولید و روانه بازار می شود که در استاندارد های طبقه بندی مشخصی با توجه به خواص مکانیکی فولاد ها وجود دارد.

از آماتور بندی برای قوی ساختن ساختمان و … استفاده خواهد شد. آرماتوربند با بستن میلگردها به هم توسط سیم آن ها را به یکدیگر اتصال خواهند داد. کارخانه های داخلی بسیاری هستند که فولاد های آرماتور را طبق استانداردهای روسی، چینی و … تولید و روانه بازار می کند. مصرف عمده میلگرد در صنعت ساختمان و پروژه های عمرانی می باشد.

با توجه به رونق بازار مسکن یا روند ساخت و ساز باعث می‌شود تا تقاضا میلگرد افزایش پیدا کند. افزایش تقاضا موجب می‌شود تا قیمت میلگرد های ارماتورها نیز افزایش پیدا نماید. به جز میزان عرضه و تقاضا که از نظر اقتصادی قیمت‌ها را دچار نوسان می کند. عوامل بین المللی دیگری نیز بر قیمت این محصولات تاثیرگذار می‌باشد.

مشخصات میلگرد

همانطور که ذکر شد میلگردها با توجه به مشخصات مکانیکی مناسب برای افزایش مقاومت کششی بتن که دارای مقاومت فشاری بالایی می باشند به همراه گزینه استفاده خواهد شد. در ادامه خواص مکانیکی که شامل تنش تسلیم، مقاومت فشاری و مقاومت کششی می باشد را شرح می دهیم.

خواص مکانیکی میلگرد

مقاومت فشاری: بیشترین فشاری که میلگرد می تواند تحمل کند و از یکدیگر گیسخته نشود معمولاً مقاومت فشاری گفته می‌شود که به نوع آلیاژ آن بستگی دارد.

 تنش تسلیم: مقدار نیروی فشاری بر واحد سطح که به جسم وارد می شود بدون اینکه جسم از هم گسیخته می‌شود را و شروع به تغییر شکل دهد تنش تسلیم گفته می‌شود. در هر نقطه ای که تغییر شکل ایجاد شود نقطه تسلیم می گویند.

مقاومت کششی: بیشترین نیرویی که جسم می تواند تحمل کند و نشکند را معمولاً مقاومت کششی می گویند. مقاومت کششی معمولاً بر اساس نیرو واحد بر سطح سنجیده خواهند شد و با عملیاتی مانند جوشکاری و سرد کاری و همچنین حرارت می توان مقاومت کششی میلگرد را افزایش داد.

فولاد میلگرد معمولاً باید طبق خواص مکانیکی خود دارای استاندارد های متنوع می باشند و طبق این استاندارد های متفاوت طبقه بندی خواهد شد. این استاندارد در ایران بر طبق استاندارد روسی تولید می شود. استاندارد مورد استفاده در این محصولات به سه دسته تقسیم می‌شود که عبارتند از:

فولاد A-1 : این فولاد کاملاً صاف می باشد و هیچگونه اجی بر روی بدنه آن وجود ندارد که دارای مقاومت کششی ۳۶۰۰ و مقاومت تسلیم ۲۴۰۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع می باشد.

فولاد A-2 : این فولاد معمولاً دارای آج می باشد که این آج ان به صورت ضربدری است. همچنین دارای مقاومت کششی پنج هزار کیلوگرم بر سانتیمتر مربع و مقاومت تسلیم ۳۴۰۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع است.

فولاد A3: این نوع فولاد نیز دارای اج می باشد که اج آن به صورت جناقی شکل است. همچنین دارای مقاومت کششی ۶ هزار و مقاومت تسلیم چهار هزار کیلوگرم بر سانتیمتر مربع می باشد.

تنش تسلیم و مقاومت کششی ازجمله فاکتورهای بسیار مهم می باشند که برای محاسبه تعداد و فاصله میلگرد مورد استفاده قرار می گیرد. برای تنظیم فاصله آن در فونداسیون باید از فاصله و اندازه استفاده کرد.

خرید میلگرد

میلگردها معمولاً در قالب میلگرد ساده، آجدار، کلاف ساده و کلاف آجدار در بازار موجود می باشند.

میلگرد آجدار

این محصول همانطور که از نامش پیداست نوع آجدار است که دارای برجستگی ها و فرورفتگی های بر سطح بدنه آن می‌باشد و از فولادA1 می‌شود. بهتر است بدانید این محصول در سایزهای ۸ الی ۴۰ توسط کارخانه های معتبر به صورت شاخه ای تولید و روانه بازار می شود.

میلگرد ساده

سطح بدنه این محصول به صورت کاملاً ساده می باشد. این میلگرد هیچگونه برآمدگی یا فرورفتگی ندارد از نوع فولادA2 و A3 تولید خواهد شد که در سایزهای ۸ الی ۴۰ در بازار موجود می باشد. سایز ۸ که کوچکترین سایز میلگرد می باشد توسط کارخانه نورد گرم و بزرگترین سایز آن که ۴۰ می باشد توسط فولاد کویر کاشان تولید و روانه بازار می شود.

کلاف آجدار

این کلاف ها نیز مانند میلگردها بر روی بدنه خود دارای اج می‌باشند. در سایزهای ۸ تا ۱۶ به صورت کلاف در بازار موجود می باشد.

کلاف ساده

کلاف های ساده فاقد هرگونه آج و برجستگی و فرورفتگی می باشند که در سایزهای پایین تری به صورت کلاف روانه بازار می‌شود. این محصول بسیار پرکاربرد و صنعتی با توجه به جنس خود دارای دسته بندی های بسیاری می باشند. برخی از این دسته بندی ها عبارتند از:

  1. میلگرد اروپایی
  2. میلگرد با فولاد پر کربن
  3. میلگرد با پوشش اپوکسی
  4. میلگرد گالوانیزه
  5. میلگرد کامپوزیت
  6. میلگرد فولادی ضد زنگ

کاربرد میلگرد

با توجه به پیشرفت روز افزون؛ صنعت و ساختمان سازی نیز پیشرفت کرده و با گذر زمان و استانداردهای آن نیز تغییر خواهد کرد. میلگردها در ساختمان نقش استحکام کننده را برعهده دارد. بهتر است بدانید حتی بتن که یکی از مهم ترین مصالح در ساختمان‌سازی می باشد بدون میلگرد هیچگونه کاربردی ندارد. معمولاً در ساختمان سازی از نوع فولادی و اجرای استفاده خواهد شد.

بهتر است بدانید میلگرد یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی می باشد. از ترکیب سیمان و سنگدانه های مختلف تشکیل خواهد شد که دارای مقاومت فشاری بالایی می باشد. اما از مقاومت کششی و پیچشی کمی برخوردارند. میلگرد ها برای تقویت مقاومت کششی بتن و همسطح کردن آن مورد استفاده قرار می گیرد. نقشه های ساختمانی به طور دقیق تعداد و نوع و نحوه کارگذاری میلگرد در بتن نمایش داده خواهد شد.

مجموعه آهن هایپر ارائه دهنده انواع آهن آلات از جمله میلگردها می باشد. می توانید برای کاربردهای مختلف جهت ساختمان سازی و … این میلگردها را تهیه کرده و از آن بهره مند شوید. جهت تهیه انواع میلگرد ها به وب سایت تخصصی آهن آلات آهن هایپر مراجعه نمائید. این محصول را با کیفیت بالا که توسط برندهای معتبر و شناخته شده تولید شده اند را تهیه کرده و از آن بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با کارشناسان آهن هایپر در تماس باشید.

.

.

.

این متن صرفا یک رپرتاژ آگهی بوده و ما مسئولیتی در قبال محتوای آن نداریم و مسئولیت بر عهده سایتی است که لینک آن در داخل مطلب قرار گرفته است.

Related Posts